Twój głos jest ważny - pójdź na wybory!
Poniedziałek  /  22-06-2020  /  Ilość wyświetleń: 281

Zbliżają się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nasze głosy zdecydują o przyszłości Polski, jej pozycji i roli w Europie oraz na świecie. Głosowanie odbędzie się w niedzielę 28 czerwca 2020, między godzinami 7.00 a 21.00. Ewentualna druga tura, jeśli do niej dojdzie, odbędzie się po dwóch tygodniach, 12 lipca 2020

Nierozłączną cechą demokracji i elementarnym wyrazem współczesnego patriotyzmu każdego pełnoletniego Polaka powinno być uczestnictwo w wyborach. Skorzystajmy ze swojego prawa, zdecydujmy o losie Polski i zagłosujmy w tych ważnych dla obywateli wyborach – na urząd Prezydenta RP. Głowa państwa jest reprezentantem narodu, więc każdego z nas. Dlatego też każdy powód jest ważny, aby udać się wraz z rodziną na wybory prezydenckie już w najbliższą niedzielę. To najłatwiejszy sposób, aby wyrazić swoje zdanie i mieć realny wpływ na życie w naszym kraju.

- Zachęcam wszystkich Państwa, mieszkańców powiatu oławskiego, do skorzystania z najważniejszego prawa, które posiadamy, prawa wyborczego - mówi starosta oławski Zdzisław Brezdeń. – Głosowanie w każdych wyborach jest przywilejem i obowiązkiem obywatela. Udowodnijmy, jak bardzo cenimy demokrację i jak bardzo zależy nam na dobrej przyszłości naszej Ojczyzny.

Zrób krok ku przyszłości!

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem narodu polskiego. Głosowanie w wyborach prezydenckich to głosowanie na swojego reprezentanta na arenie międzynarodowej. Pamiętaj, że prezydent RP wypowiada się także w twoim imieniu. Oznacza to, że jesteśmy oceniani przez naszych strategicznych partnerów politycznych i gospodarczych, m.in. przez to, w jaki sposób polski prezydent prezentuje się i jakie decyzje podejmuje. Prezydent jest gwarantem ciągłości państwowej. Aby uchwalona przez parlament ustawa weszła w życie, musi ją podpisać prezydent. Głowa państwa ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe. Ma także prawo inicjatywy ustawodawczej (może zgłosić projekt ustawy), prawo weta wobec ustawy, co do której ma wątpliwości, prawo skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego i prawo łaski wobec skazanego.

Skorzystaj ze swojego prawa - zagłosuj!

Główną zasadą demokracji jest możliwość udziału w wyborach. W historii istniały narody, spośród których wielu ryzykowało swoje życie w walce o przyznanie im demokratycznych praw. Również nasi przodkowie narażali swoje życie, aby mieć prawo do głosowania. Dziś frekwencja jest wskaźnikiem stanu zdrowia demokracji, wyrazem akceptacji tego, jak ona działa. Pojedyncza decyzja każdego z nas wydaje się w globalnej skali mało znacząca, jednak ostateczny wynik wyborów, w których liczy się każdy oddany głos, w systemie demokratycznym jest na tyle istotny dla perspektyw rozwoju kraju, jakości i poziomu naszego życia, że rezygnacja z głosowania jest dowodem nieodpowiedzialności! Rezygnacji z głosowania w wyborach nie może usprawiedliwiać często podkreślany niezbyt chętny stosunek do angażowania się w politykę, czasem nieufność do polityków lub zdeklarowana apolityczność. Współczesna demokracja nie może jednak funkcjonować bez wyborów, jak i bez partii politycznych. Jest to jej nieodłączny składnik, element i trybik bardziej skomplikowanego mechanizmu życia społecznego. To jednak, który polityk zostanie wybrany, zależy od głosujących, czyli od nas samych.

W drodze głosowania wyłaniamy w Polsce wielu przedstawicieli. Co pięć lat wybieramy prezydenta Polski (już w niedzielę 28 czerwca!), teraz także co pięć lat przedstawicieli samorządu lokalnego i lokalnego włodarza, czyli w zależności od rodzaju gminy prezydenta, burmistrza lub wójta, a co cztery lata parlamentarzystów. Co pięć lat wszyscy obywatele krajów należących do Unii Europejskiej wybierają swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Dodatkowo, w drodze głosowania, w referendum, Polacy podejmują decyzje dotyczące szczególnie ważnych spraw.

Nie biorąc udziału w wyborach, tracimy - na własne życzenie - jedną z istotnych możliwości wpływania na to, w jakim będziemy żyli kraju. Skorzystajmy zatem już w najbliższą niedzielę świadomie z naszego przywileju, niezmiernie ważnego dla perspektyw rozwoju kraju – naszego prawa, a nie wyborczego obowiązku, i zagłosujmy, zgodnie z przekonaniem, poglądami i sumieniem, w wyborach na urząd prezydenta RP.

Już samo uczestnictwo w wyborach odróżnia biernych mieszkańców od aktywnych obywateli. Ci pierwsi mogą tylko narzekać na los, a obywatele wpływać na wydarzenia, historię i kreować rzeczywistość. Osoby niegłosujące są jak goście, a nie gospodarze na własnej ziemi. Dlatego w najbliższą niedzielę 28 czerwca, po prostu nie pozwólmy, aby ktoś wybrał za nas. Po co później narzekać i mieć pretensje? Kto nie głosuje - ten nie decyduje!

- Zachęcam każdego uprawnionego do głosowania, aby skorzystał z przysługującego mu prawa i wziął udział w wyborach. Każdy głos ma znaczenie, posiada moc sprawczą, jest niezwykle ważny. Pójdźmy na wybory, bo duża frekwencja wyborcza będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskiej demokracji, którą jako naród i społeczeństwo budujemy już od przeszło 30 lat – podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń.

Wybory Prezydenta RP