Apel - do apteki tylko w wyjątkowych przypadkach
Środa  /  01-04-2020  /  Ilość wyświetleń: 252

Starosta Oławski prosi wszystkich mieszkańców o respektowanie pewnych zasad, związanych z wizytą w aptekach i wykupowaniem najpotrzebniejszych lekarstw.

• Pacjenci chorzy lub w podeszłym wieku ograniczcie w miarę możliwości osobiste wizyty w aptece, poproście o wykupienie leków rodzinę, sąsiadów, wolontariuszy,

• Pacjenci nie róbcie nieracjonalnych i nadmiernych zapasów leków,

• Nie zabierajcie do aptek dzieci,

• Ograniczcie się do zakupu produktów niezbędnych,

• Nie zgłaszajcie się do aptek wielokrotnie, jeśli nie ma takiej potrzeby, ale starajcie się zaopatrzyć w potrzebne preparaty podczas pojedynczej wizyty,

• Kontaktujcie się telefonicznie z aptekami, aby można było przygotować leki i uniknąć w ten sposób niepotrzebnych wizyt.

• Apteki są obecnie dużo bardziej obciążone pracą i mierzą się z nieznanymi dotąd wyzwaniami – podkreśla starosta. - Rozumiejąc powagę zaistniałej sytuacji pracownicy aptek dokładają wszelkich starań, aby zapewnić pacjentom jak najszerszy dostęp do produktów leczniczych i opieki farmaceutycznej, kierując się zawodowym powołaniem i troską o dobro mieszkańców. Ale pamiętajmy też, że farmaceutki i farmaceuci narażeni są każdego dnia na kontakt z chorymi pacjentami i tym samym znajdującą się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem.

Może się zdarzyć, że zaistnieje konieczność ograniczenia godzin pracy aptek, nie jest to motywowane interesem przedsiębiorców prowadzących apteki, tylko troską o zdrowie, zarówno pacjentów jak i pracowników aptek.