SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Koronawirus2.jpg
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Biuro rzeczy.png
Lex2.png
Dyzury aptek2.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
Album przyroda powiatu.png
Patronat2.png
RODO5.png
PCPR.png
RK3.png
PUP.png
PZD.png
EPUAP.png
Dziennii.png
baner info3.png
ZPP2.png
Baner1.png
Przyjdź i uczcij w Oławie 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Wtorek  /  29-10-2019  /  Ilość wyświetleń: 1061

Zaproszenie na powiatowe obchody Święta Niepodległości 11 Listopada

Uroczystości przed Pomnikiem Niepodległej, odsłoniętym w ubiegłym roku na placu u zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie orkiestry podczas wieczornicy w CTKiR Browar „Probus”, prezentacja replik broni, sprzętu ASG i wyposażenia taktycznego oraz ciepły poczęstunek …

… to główne wydarzenia i atrakcje przygotowywane przez samorząd Powiatu Oławskiego, czekające nas w poniedziałek 11 listopada z okazji powiatowych obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada 1918 spełniły się marzenia i sen kilku pokoleń Polaków i odrodziło się Państwo Polskie. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich i krwawych powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

Główne uroczystości przed Pomnikiem Niepodległej

Główne obchody przed nowym oławskim monumentem, odsłoniętym w ubiegłym roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - Pomnikiem Niepodległej, przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej w Oławie rozpoczną się w poniedziałek 11 listopada 2019 r. o godzinie 11.45. Wiązankę patriotycznych utworów zaprezentuje Oławska Orkiestra Dęta, pod dyrekcją kapelmistrza Tadeusza Mroczka. Muzycy wprowadzą nas w atmosferę wydarzeń pamiętnego listopada 1918. Na tym nie koniec form muzycznych w tej części obchodów, ponieważ wspólnie zaśpiewamy Hymn Państwowy RP, a krótki repertuar patriotyczny wykona młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie. Następnie zaprezentowany zostanie rys historyczny, a delegacje złożą kwiaty pod monumentem. Wartę honorową przy pomniku będą pełnić żołnierze z 1. Brzeskiego Pułku Saperów.

Symbolika Pomnika Niepodległej

Wyłaniający się z bryły granitu orzeł, godło symbolizujące Rzeczypospolitą, kruszący zaborcze kajdany trzech okupantów, to metafora nieustannej walki o umacnianie naszej ojczyzny, aby fundamenty niepodległości Polski były trwałe dziś, jutro i po wieki. Intencją przedsięwzięcia było stworzenie pomnika o uniwersalnym charakterze i przesłaniu, aby uczcić pamięć tych ludzi, którym zawdzięczamy własne i niepodległe państwo. Powstanie monumentu w naszym powiecie podkreśla również proces podnoszenia ze zniszczeń i odrodzenia się struktur państwowości polskiej po II Wojnie Światowej na tych ziemiach oraz zintegrowania się z Macierzą w wyniku przesunięcia polskiego obszaru narodowego i państwowego na zachód i północ 74 lata temu. Powstanie pomnika w ubiegłym roku - roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, było symbolicznym oddaniem hołdu wszystkim bohaterom, którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny i tworzyli zręby państwowości, jak również dla współczesnych kontynuatorów idei wolnościowych, dla których najwyższą wartością jest niepodległa i suwerenna Polska.

Po zakończeniu pierwszej części uroczystości uczestnicy udadzą się do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła na mszę świętą, celebrowaną o godz. 13.00 w intencji Ojczyzny. Ze względów organizacyjnych prosimy poczty sztandarowe o zgromadzenie się i uformowanie szyku przed świątynią 10 minut wcześniej (o godz. 12.50).

Patriotyczna wieczornica w CTKiR „Probus”Taśma

Atrakcją powiatowych obchodów będzie patriotyczna wieczornica, która rozpocznie się o godzinie 16.00 przy ul. Młyńskiej, na placu przed Centrum Turystyki, Kultury i Rekreacji Browar „Probus” w Oławie. Podniosłą atmosferę ubogaci wspólne śpiewanie piosenek i pieśni patriotycznych, przy akompaniamencie Oławskiej Orkiestry Dętej. Zaintonujemy takie utwory jak: „Szara Piechota”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Jeszcze jeden Mazur dzisiaj”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza Brygada” i „Hej, hej ułani”.

Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie – grupa „Task Force 2611 Orzeł” – przygotują wystawę i prezentację replik broni i sprzętu ASG (Air Soft Gun) oraz wyposażenia taktycznego, które będą do obejrzenia w trakcie trwania wieczornicy. Nadarzy się zatem znakomita okazja dla pasjonatów tematyki wojskowej, aby zobaczyć z bliska, a nawet sfotografować się z tym sprzętem i porozmawiać na ten temat z miłośnikami i hobbystami.

Śpiewający rozgrzeją się przy ognisku, a sił i energii doda im gorąca zupa, którą przygotujemy dla uczestników uroczystości. Najmłodsi dostaną prezent-niespodziankę o tematyce patriotycznej. Każdy uczestnik powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości otrzyma okolicznościową kartkę, z tekstem „Marszu Pierwszej Brygady”, czyli Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W przypadku złych warunków atmosferycznych, uroczystość odbędzie się w sali konferencyjnej CTKiR. Śpiewnik pieśni patriotycznych ze słowami wszystkich utworów po to, żeby każdy chętny mógł się przygotować na zbliżające się obchody, jest możliwy do pobrania po kliknięciu w ten link  (ŚPIEWNIK).

Poczty sztandarowe i biało-czerwone flagi

Starosta zwraca się z prośbą do samorządów miejskich i gminnych, organizacji, szkół i instytucji, o udział w obchodach wraz z pocztami sztandarowymi:

- Proszę o wydelegowanie pocztów sztandarowych i ich przybycie, w poniedziałek 11 listopada, o godz. 11.45 przed Pomnik Niepodległej, przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej, a następnie uczestniczenia o godzinie 13.00 w uroczystościach kościelnych odprawianych w intencji Ojczyzny w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Aby podkreślić wagę święta wywieśmy w tym dniu flagę państwową, okazując w ten sposób przywiązanie do polskiej historii, narodowych wartości, a także aby zaakcentować radość z wolnej, niepodległej Ojczyzny!

Wybić się na niepodległość - rys historyczny...

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem państwowym, obchodzonym corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległego bytu państwowego - jesienią 1918, 123 lata po trzecim rozbiorze, dokonanym przez Austrię, Prusy i Rosję w 1795 roku. 101 lat temu, na przełomie października i listopada 1918, wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej i zapowiedzi klęski Niemiec, Polacy coraz wyraźniej odczuwali, że odbudowa niepodległego państwa polskiego jest bliska. 11 listopada 1918, w Compiegne (Francja), podpisano zawieszenie broni. Niemcy skapitulowały i zakończyła się I wojna światowa. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772 - 1795, po zrywach narodowych (Powstanie Listopadowe w 1830 i Powstanie Styczniowe w 1863), po zmaganiach na różnych frontach - dzięki patriotyzmowi, bohaterstwu i niezłomności, Polacy wywalczyli upragnioną wolność. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. 10 listopada 1918 r. Józef Piłsudski powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem. 14 listopada 1918 r. Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Niestety, Polacy nie cieszyli się tym długo. W latach 1939 - 1944, podczas okupacji hitlerowskiej oraz od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie święta 11 Listopada było zabronione. Narodowe Święto Niepodległości przywrócił dopiero Sejm ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Program powiatowych uroczystości

* Godz. 11.45 – Główne obchody przed Pomnikiem Niepodległej, przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej w Oławie. Hymn Państwowy RP i wiązankę patriotycznych utworów zaprezentuje Oławska Orkiestra Dęta. Program artystyczny wykonają uczniowie z LO im. Jana III Sobieskiego w Oławie. Prezentacja rysu historycznego. Składanie kwiatów przez delegacje.

* Godz. 13.00 – 14.15 – Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. 10 minut wcześniej (o godz. 12.50) poczty sztandarowe gromadzą się przed świątynią.

* Godz. 16.00 – spotkanie przy ul. Młyńskiej, na placu przed Centrum Turystyki, Kultury i Rekreacji Browar „Probus” w Oławie. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, przy akompaniamencie Oławskiej Orkiestry Dętej. Wystawa i prezentacja replik broni i sprzętu ASG (Air Soft Gun) oraz wyposażenia taktycznego - Grupa „Task Force 2611 Orzeł”. Ciepły poczęstunek dla uczestników.

Logotypy

Fot.: Główne obchody przed nowym oławskim monumentem, Pomnikiem Niepodległej, odsłoniętym w ubiegłym roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się w poniedziałek 11 listopada o godz. 11.45.

Przyjdź i uczcij w Oławie 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Przyjdź i uczcij w Oławie 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości


Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ