Nowa jakosc2.png
Samorząd powiatowy popularyzuje i wspiera tradycje
Czwartek  /  10-10-2019  /  Ilość wyświetleń: 86

Żywe i pielęgnowane tradycje w powiecie oławskim

Samorząd Powiatu Oławskiego podejmuje działania, których celem jest utrwalenie tradycji i wzmocnienie poczucia lokalnej tożsamości.

W wielu miejscowościach naszego powiatu zachowały się zwyczaje tworzenia wieńców dożynkowych, a obrzędy związane ze Świętem Plonów, są pielęgnowane z wielkim zaangażowaniem i dbałością o szczegóły. Twórcy wieńców dożynkowych, z sukcesem uczestniczący od lat w ponadlokalnych konkursach, wyrobili sobie markę i niesłabnące uznanie także poza naszym powiatem. Samorząd Powiatu Oławskiego konsekwentnie wspiera te staropolskie zwyczaje, m.in. organizuje doroczne konkursy na najpiękniejszy wieniec powiatu oławskiego.

Przypomnijmy - w tym roku odbyła się już jedenasta edycja tego konkursu, ogłoszonego przez Zarząd Powiatu w Oławie. O miano najpiękniejszego walczyło 45 wieńców dożynkowych. W zaciętej rywalizacji zwyciężyły przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Piskorzówku, które otrzymały nagrodę główną w wysokości 1500 zł. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Oławie przyznano również sołectwu Radoszkowice – za II miejsce (nagroda o wartości 1000 zł) oraz za III miejsce ex aequo – sołectwu Domaniów i sołectwu Minkowice Oławskie. Oba sołectwa za zajęcie III miejsca otrzymały nagrody w wysokości po 500 zł. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej informacji na ten temat.

Pierwsze takie Święto Plonów w historii powiatu

Tryumfatorki powiatowego konkursu, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Piskorzówku, reprezentowały powiat oławski w dniu 8 września w gminie Niemcza na dożynkach regionalnych, organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Delegacji powiatu przewodniczy starosta oławski Zdzisław Brezdeń.

Żywe i pielęgnowane tradycje w powiecie oławskim

W ostatni weekend wakacji - 31 sierpnia i 1 września, odbyło się gminno-powiatowe Święto Plonów, po raz pierwszy w historii powiatu przygotowane z takim rozmachem i o takim zasięgu. Impreza plenerowa, będąca podsumowaniem i kulminacją dożynek w naszym powiecie, została zorganizowana w Domaniowie. W trakcie dwudniowego święta byliśmy świadkami wielu ciekawych wydarzeń, związanych z tym staropolskim zwyczajem, m.in. uroczystego podsumowania powiatowego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Podczas wielkiego finału gminno-powiatowego Święta Plonów w Domaniowie w dniu 1 września dyplomy i symboliczne czeki wręczył laureatkom konkursu starosta oławski Zdzisław Brezdeń.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu oławskiego

Gospodarzami uroczystości była Gmina Domaniów i Powiat Oławski. Organizatorzy gminno-powiatowego Święta Plonów w Domaniowie – Urząd Gminy Domaniów, Centrum Kultury i Czytelnictwa Gminy Domaniów, Sołectwo Domaniów oraz Starostwo Powiatowe w Oławie przygotowali mnóstwo atrakcji. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej informacji na ten temat.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu oławskiego

Pierwsze takie Święto Plonów w historii powiatu

Fot.: Najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu oławskiego, upleciony przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Piskorzówku (Sołectwo Piskorzówek), który zwyciężył w tegorocznym konkursie, można było podziwiać we wrześniu i w październiku w starostwie.

Żywe i pielęgnowane tradycje w powiecie oławskim

Powiat oławski jest również reprezentowany corocznie w uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze. W tym roku jasnogórskie dożynki odbywały się 1 września, a wzięły w nich udział twórczynie (wraz z wieńcem) z kilku kół gospodyń wiejskich. Starostwo sfinansowało przejazd do Częstochowy.

Żywe i pielęgnowane tradycje w powiecie oławskim

– Zarząd Powiatu w Oławie wspiera akcje i przedsięwzięcia, mające na celu kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych, związanych ze świętem plonów -
podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń. – Działania te mają na celu rozbudzenie i poszerzenie zainteresowań staropolską ludową twórczością.