Nowa jakosc2.png
Wrzesień miesiącem pamięci narodowej
Środa  /  11-09-2019  /  Ilość wyświetleń: 55

Wrzesień – to miesiąc pamięci narodowej, który zapisał się w historii Polski wyjątkowo boleśnie. Od ośmiu dekad początek września zajmuje w naszym kalendarzu pozycję szczególną. Oddajemy wtedy hołd obrońcom Ojczyzny z września 1939 roku oraz wszystkim żołnierzom walczącym o wolność i niepodległość Polski.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z oławskich obchodów Dnia Weterana, które odbyły się w dniu 3 września. Samorząd Powiatu Oławskiego podczas uroczystości reprezentowali – przewodniczący Rady Powiatu w Oławie Tadeusz Kułakowski oraz Wicestarosta Witold Niemirowski.

Uroczystość rozpoczęła się na placu przed Pomnikiem Losów Ojczyzny okolicznościowym programem artystycznym, przygotowanym przez młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie. Następnie przedstawiciele organizacji kombatanckich, lokalnych władz samorządowych, jednostek wojskowych, a także delegacje związków i stowarzyszeń oraz harcerze i młodzież z oławskich szkół, złożyli pod pomnikiem okolicznościowe wiązanki kwiatów.

Kolejnym punktem obchodów była msza święta w intencji poległych, w Sanktuarium NMP Matki Boskiej Pocieszenia. Dalsze uroczystości odbyły się na placu przed oławskim Ratuszem. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i powitaniu zebranych gości, głos zabrał wiceprezes Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego WP – płk. Eugeniusz Praczuk. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia i odznaczenia osobom zasłużonych dla Związku Kombatantów.

W obchodach uczestniczyli m.in. żołnierze z 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Obchody zakończyły się defiladą wojskową i występem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, a mieszkańcy mogli obejrzeć sprzęt wojskowy.

Wrzesień miesiącem pamięci narodowej

Fotogalerię publikujemy również na Facebooku - kliknij, aby obejrzeć.