Nowa jakosc2.png
Dodatkowe pieniądze dla powiatowego szpitala w Oławie
Środa  /  11-09-2019  /  Ilość wyświetleń: 59

Wśród 28 szpitali powiatowych w Województwie Dolnośląskim, które otrzymają na funkcjonowanie dodatkowo łącznie 24 miliony złotych z budżetu państwa, znajduje się Zespół Opieki Zdrowotnej w Oławie.

Łączny wzrost środków dla Zespół Opieki Zdrowotnej w Oławie wyniesie tym roku 2.297 mln zł. Pierwotna wartość ryczałtu na bieżący rok wynosiła 20.115,12 mln zł, a zatem łączna wysokość ryczałtu dla oławskiego szpitala wyniesie teraz ponad 22.412 mln zł.
 tabelka

Pod uwagę wzięte zostały szpitale należące do tzw. "sieci szpitali": 26 powiatowych placówek i dwie wojewódzkie. O sposobie podziału dodatkowych środków decyduje każdorazowo dyrektor szpitala. Przekazane w ciągu roku kwoty mogą być przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych, z którymi zawarte zostały porozumienia płacowe, a także na wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

Na uruchomieniu dodatkowej puli środków w regionie skorzystają głównie placówki powiatowe I i II stopnia zabezpieczenia. Obecnie w ramach sieci szpitali funkcjonuje w regionie 21 szpitali I poziomu zabezpieczenia oraz 7 szpitali II poziomu zabezpieczenia. Łączna kwota ryczałtu na rok 2019 wzrośnie dodatkowo o 24 mln zł. Szpitale otrzymają kwoty od 154 tysięcy do niemal 2,5 miliona złotych. To już trzecia w tym roku transza pieniędzy przeznaczona na wzrost wyceny świadczeń.

Łączny wzrost ryczałtu dla podmiotów I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali wyniesie 802 mln zł, tj. 9% w skali roku:Tabelka 2

Nakłady na system ochrony zdrowia od 2015 roku zwiększyły się w Polsce o 25 miliardów złotych w skali roku, a w 2024 roku mają wynieść 6% PKB.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Oławie - szpital powiatowy

Szpital w Oławie