Nowa jakosc2.png
Powiat Oławski włączył się do akcji Narodowego Czytania
Wtorek  /  10-09-2019  /  Ilość wyświetleń: 68

Na terenach zielonych przed Starostwem Powiatowym w Oławie, mieszkańcy powiatu oławskiego, a w szczególności uczniowie, za sprawą tegorocznej odsłony Narodowego Czytania, mieli w dniu 6 września znakomitą okazję do spotkania się z piękną polszczyzną.

Temat przewodni akcji to - „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”. Wydarzenie zorganizowało Starostwo Powiatowe w Oławie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie.

Na czytelniczy warsztat trafił tym razem wybór fragmentów z ośmiu polskich lektur, zaproponowanych przez Prezydenta RP. Były to nowele: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” – Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Lektury przed budynkiem oławskiego starostwa czytali zgromadzonej publiczności uczniowie i nauczyciele ze szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu, a także: starosta oławski Zdzisław Brezdeń, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie Maria Domaradzka, naczelnik Wydziału Oświaty Kultury, Sportu i Zdrowa w starostwie Małgorzata Łagowska oraz kierownik Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej Marta Możejko.

Starosta Zdzisław Brezdeń podkreślił, że za sprawą takich przedsięwzięć kulturalno-oświatowych jak Narodowe Czytanie, my wszyscy mamy możliwość dotknąć ważnej części naszej narodowej tożsamości oraz naszego ojczystego języka. - Wiemy jak niezwykle ważne jest czytanie książek – powiedział starosta. – Ósme narodowe czytanie wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym, że należy nam przypominać, że trzeba czytać. Trzeba czytać. I jeszcze raz powtórzę - trzeba czytać!

"Narodowe Czytanie" to prowadzona od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości.

Aby obejrzeć galerię zdjęć na Facebooku, kliknij.

Powiat Oławski włączył się do akcji Narodowego Czytania!