Nowa jakosc2.png
Poniedziałek  /  09-09-2019  /  Ilość wyświetleń: 92

Za oknem już coraz częściej pojawiają się oznaki jesiennej aury, tymczasem wróćmy choć na chwilę do pięknych, słonecznych chwil i przypomnijmy sobie najciekawsze momenty gminno-powiatowych dożynek, które odbyły się przed tygodniem w Domaniowie. Było to pierwsze, przygotowane z takim rozmachem i o takim zasięgu Święto Plonów, w historii naszego powiatu. Gospodarzami uroczystości była Gmina Domaniów i Powiat Oławski.

Organizatorzy gminno-powiatowego Święta Plonów w Domaniowie – Urząd Gminy Domaniów, Centrum Kultury i Czytelnictwa Gminy Domaniów, Sołectwo Domaniów oraz Starostwo Powiatowe w Oławie przygotowali mnóstwo atrakcji! W trakcie dwudniowego święta byliśmy świadkami wielu ciekawych wydarzeń.

W pierwszym dniu na dożynkowej scenie zagrało w Domaniowie wiele znanych i popularnych zespołów, m.in.: „DajToGłośniej”, „Marvikal” i „Marcus Arent”. O godzinie 20.00 wystąpiła gwiazda muzyki rockowej – zespół „Lady Pank”, a imprezę zwieńczył pokaz ogni sztucznych oraz zabawa z DJ-em.

Drugi dzień Święta Plonów - niedziela 1 września - był punktem kulminacyjnym, podsumowującym uroczystości dożynkowe, czyli zwyczaj, który należy do najpiękniejszych części naszej narodowej tradycji, staropolskich obrzędów i wydarzeń w kalendarzu każdego rolnika. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Domaniowie, koncelebrowaną przez dziekana dekanatu oławskiego księdza Janusza Gorczycę i proboszcza parafii w Domaniowie księdza Marka Gózdziałka. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na boisko sportowe.

Oficjalna część gminno-powiatowego Święta Plonów w Domaniowie rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego RP, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Domaniowie. Następnie uczestnicy święta wysłuchali wiązanki patriotycznych piosenek w wykonaniu orkiestry.

Uroczystość poprowadziła Magdalena Wiżgała – dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Domaniowie wraz z sołtysem Tomaszem Pachem. Chleb wypieczony z tegorocznych zbóż starostowie gminno-powiatowych dożynek - Ewa Siatkowska i Jacek Żygadło - przekazali gospodarzom święta - wójtowi gminy Domaniów Wojciechowi Głogulskiemu i staroście oławskiemu Zdzisławowi Brezdeniowi.

Starosta oławski Zdzisław Brezdeń zwracając się do uczestników gminno-powiatowego Święta Plonów podkreślił, że wieniec dożynkowy i bochen chleba symbolizują wspólnotę i międzyludzką solidarność, wyrażają wdzięczność Bogu, który błogosławi ludzkiemu wysiłkowi - chociaż tegoroczna susza, która dała się we znaki wielu rolnikom, zniszczyła w dużym stopniu rezultaty całorocznej pracy.

Starosta mówił o tym, że powinniśmy być dumni z polskiej zdrowej i smacznej żywności, trafiającej na stoły całego świata, spełniającej najwyższe normy jakości i bezpieczeństwa. To nasza narodowa marka i duma, a jej rozpoznawalność zwiększa się na całym świecie. Starosta Zdzisław Brezdeń powiedział również, że władze naszego państwa dostrzegają problemy polskiej wsi. Dbałość o polską wieś i rolnictwo to nasz interes narodowy. - To właśnie owoce waszej pracy, szanowni rolnicy, pełnią rolę najlepszych ambasadorów Polski na świecie – powiedział starosta. - Dziękujemy wam za przywiązanie do ojcowizny, za wierność Panu Bogu i dziedzictwu przodków oraz miłość do ziemi, która karmi nas wszystkich. Życzę, aby Państwa praca przynosiła zawsze spodziewane owoce i była otaczana społecznym szacunkiem.

Jednym z najważniejszych punktów w programie było rozstrzygnięcie konkursów, m.in. na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu oławskiego (czytaj więcej: https://starostwo.olawa.pl/aktualnosc-1643-najpiekniejszy_wieniec_dozynkowy.html).

Dożynkowe uroczystości urozmaiciły występy lokalnych artystów. Odbyły się również prezentacje sprzętu wojskowego, strażackiego i policyjnego. Na uczestników czekały stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, punkty z rękodziełem, „Retro-sfera” oraz food-trucki. Wszyscy chętni mogli posilić się grochówką. Podczas dożynek nie zabrakło również rozrywki i zabaw dla najmłodszych. Były dziecięce animacje oraz warsztaty garncarskie, a także dmuchańce i wesołe miasteczko. Zwieńczeniem gminnych i powiatowych dożynek był koncert gwiazdy wieczoru – Margaret oraz zabawa z DJ-em.

Pierwsze takie Święto Plonów w historii powiatu

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu oławskiego

Pierwsze takie Święto Plonów w historii powiatu

W gminie Niemcza, w dniu 8 września, odbywały się dożynki Województwa Dolnośląskiego, podczas których rolnicy z naszego regionu podsumowali tegoroczne plony. Powiat oławski reprezentowały przedstawicielki z Koła Gospodyń Wiejskich w Piskorzówku, które przed tygodniem zwyciężyły w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu oławskiego. Delegacji powiatu przewodniczył starosta oławski Zdzisław Brezdeń.