Nowa jakosc2.png
Życzenia z okazji Święta Plonów
Piątek  /  23-08-2019  /  Ilość wyświetleń: 96

Szanowni rolnicy, gospodarze, przetwórcy żywności, organizatorzy dożynek!

Ostatnie dni sierpnia i wrzesień to tradycyjnie okres, w którym dokonujemy podsumowania żniw. Nie ma takiej drugiej działalności, której efekty tak bardzo zależałyby od sił i kaprysów natury. Bywają lata lepsze i gorsze, mniej lub bardziej obfite w plony, ale zawsze okupione ciężką pracą i troską. W złotych kłosach zbóż możemy dojrzeć trud i przeciwności natury, którym musieliście stawić czoła podczas całorocznej ciężkiej pracy. Dożynki są nie tylko świętem mieszkańców wsi, ale naszym wspólnym, bo z efektów pracy rolników wszyscy korzystamy.

Ziemia, będąca warsztatem pracy milionów ludzi, rodzi i karmi, z niej czerpiemy owoce niezbędne do życia. Pieczołowicie uprawiana ma - obok języka i kultury - ogromne znaczenie dla zachowania i utrwalania tożsamości narodowej. Jest naszym naturalnym i najważniejszym narodowym skarbem, dlatego wymaga od nas troski i ogromnej odpowiedzialności. Wieniec dożynkowy i bochen chleba symbolizują wspólnotę i międzyludzką solidarność. Wyrażają wdzięczność Bogu, który błogosławi ludzkiemu wysiłkowi, chociaż tegoroczna susza, niszcząca rezultaty całorocznej pracy, nakładów i wyrzeczeń, niepokoi i przepełnia serca wielką troską.

Od wieków czas zakończenia prac polowych i uroczystości dożynkowe są okazją do wyrażenia wdzięczności za zebrane plony, poczucia dumy z pracy i mądrego wysiłku polskiego rolnika. W imieniu władz samorządowych powiatu oławskiego dziękujemy za umiłowanie ziemi i patriotyzm, za szacunek dla tradycji, religijność i polską gościnność wszystkim, którzy dbają o to, by nie marnowały się owoce pracy rolników i były sprawiedliwie dzielone.

Wszystkim uczestnikom dożynek gminnych i powiatowych życzymy radosnego świętowania w gronie lokalnej społeczności, a także pomyślności i obfitych plonów w kolejnych latach, aby nasza polska wieś z każdym rokiem stawała się zasobniejsza!

Składamy wyrazy uznania za solidną pracę, troskę o polską ziemię i nasze wspólne dziedzictwo. To dzięki Państwu dane jest mieszkańcom cieszyć się z produktów najwyższej jakości, pochodzących z gospodarstw w naszym powiecie.

Tadeusz Kułakowski
PRZEWODNICZĄCY RADY POWIATU

Zdzisław Brezdeń
STAROSTA OŁAWSKI