SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Biuro rzeczy.png
Lex2.png
Dyzury aptek2.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
Album przyroda powiatu.png
Patronat2.png
RODO5.png
PCPR.png
RK3.png
PUP.png
PZD.png
EPUAP.png
Dziennii.png
baner info3.png
ZPP2.png
Baner1.png
grafika
Załączniki:
W podzięce za rolniczy trud
Wtorek  /  20-08-2019  /  Ilość wyświetleń: 753

Wielkimi krokami zbliża się gminno-powiatowe Święto Plonów. Impreza plenerowa, będąca podsumowaniem i kulminacją dożynek w powiecie oławskim odbędzie się w Domaniowie, w ostatni weekend wakacji - 31 sierpnia i 1 września

W tym roku samorząd powiatowy włączył się w organizację finału dożynek, przygotowywanych przez władze gminy Domaniów. W trakcie dwudniowego święta będziemy świadkami wielu ciekawych wydarzeń, związanych ze Świętem Plonów, w tym uroczystego podsumowania powiatowego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu oławskiego.

Weekend pełen atrakcji

W sobotę 31 sierpnia na dożynkowej scenie o godzinie 20.00 wystąpi gwiazda muzyki rockowej – zespół „Lady Pank”. Początek imprezy - o godz. 14.00. W tym dniu zagrają i zaśpiewają w Domaniowie także inne znane i popularne kapele: „DajToGłośniej”, „Marvikal” i „Marcus Arent”. Imprezę zwieńczy pokaz ogni sztucznych (o godz. 21.30) oraz zabawa z DJ-em, która potrwa do godziny 2.00 w nocy.

Niedziela 1 września będzie dniem kulminacyjnym, podsumowującym uroczystości dożynkowe, czyli zwyczaj, który należy do najpiękniejszych części naszej narodowej tradycji, staropolskich obrzędów i wydarzeń w kalendarzu każdego rolnika. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą, w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Domaniowie (początek o godz. 12.00). Po niej przejdzie korowód dożynkowy na boisko sportowe (ok. godz. 13.00). W godzinach 15.00 - 17.30 nastąpi rozstrzygnięcie konkursów i odbędą się występy lokalnych artystów.

Zwieńczeniem gminnych i powiatowych dożynek będzie koncert gwiazdy wieczoru - Margaret, która rozpocznie swój występ o godz. 17.30, a także zabawa z DJ-em, która potrwa do godz. 22.00. Wśród atrakcji tego dnia znajdzie się podsumowanie rywalizacji na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu oławskiego. Nie zabraknie także innych konkursów, w tym zapowiadających się najciekawiej „Dożynkowych smaków”. Widzowie obejrzą pokaz tańca z ogniem. Odbędą się również prezentacje sprzętu wojskowego, strażackiego i policyjnego. Na uczestników czekać będą stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, punkty z rękodziełem, „Retro-sfera” oraz food-trucki. Wszyscy chętni będą mogli posilić się grochówką.

Organizatorzy gminno-powiatowego Święta Plonów w Domaniowie – Starostwo Powiatowe w Oławie, Urząd Gminy Domaniów, Centrum Kultury i Czytelnictwa Gminy Domaniów i Sołectwo Domaniów - przygotowali mnóstwo atrakcji, zachęcamy do przybycia i udziału! Podczas dożynek nie zabraknie również rozrywki i zabaw dla najmłodszych. Będą więc dziecięce animacje oraz warsztaty garncarskie, a także dmuchańce i wesołe miasteczko.

Który wieniec zwycięży?

Zarząd Powiatu w Oławie już po raz jedenasty ogłosił konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu. Laureat pierwszego miejsca będzie reprezentował nasz powiat na dożynkach regionalnych, organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - 8 września w Niemczy.

W naszej lokalnej rywalizacji mogą uczestniczyć tylko te wieńce dożynkowe, które biorą udział w gminnych konkursach, odbywających się na terenie powiatu oławskiego.

Inicjatywa ma na celu upowszechnianie i kultywowanie tradycji obrzędu dożynkowego, związanego ze Świętem Plonów oraz promocję dorobku cywilizacyjnego polskiej wsi. Celem konkursu jest także upowszechnianie i kultywowanie tradycji związanych z obrzędami dożynkowymi, prezentacja najpiękniejszych wieńców dożynkowych z Dolnego Śląska oraz bogactwa wkomponowanych w nie plonów. Ważną kwestią jest także wymiana doświadczeń pomiędzy poszczególnymi grupami, prezentującymi swoje wieńce oraz wyłonienie prac o najwyższych walorach etnograficznych i artystycznych.

Wieńce zgłoszone do konkursu nie powinny być wyższe niż 180 cm, a szerokość u podstawy oraz maksymalna średnica wieńca powinny wynosić 150 cm. Wieńce nie mogą być wykonane z wykorzystaniem sztucznych kwiatów, plastiku czy styropianu. Swoim wyglądem nie powinny budzić negatywnych skojarzeń, w tym obrażać uczuć religijnych i poczucia moralności. Konstrukcja wieńców musi umożliwiać ich niesienie w korowodzie dożynkowym. W skład grupy wieńcowej może wchodzić maksymalnie 10 osób. W konkursie biorą udział wieńce, które formą i użytymi materiałami nawiązują do polskich tradycji dożynkowych (wieńce w kształcie korony).

Wieńce będą oceniane przez powiatową komisję konkursową, powołaną przez starostę oławskiego. Komisja będzie się kierowała następującymi kryteriami oceny:

* zgodnością z tradycją (w zakresie kompozycji, formy, użytych materiałów i techniki 
wykonania);
* bogactwem i różnorodnością użytych materiałów (kłosy, ziarno zbóż, owoce, warzywa, zioła, kwiaty itd.):
* walorami estetycznymi (kompozycja, dobór barw, architektura bryły);
* ogólnym wyrazem artystycznym, nawiązującym formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych oraz sposobem prezentacji. Pod uwagę będą brane także stroje grupy wieńcowej.

Aby wyłonić najpiękniejszy tegoroczny wieniec, członkowie powołanej przez starostę komisji konkursowej odwiedzą miejsca, gdzie twórcy wieńców będą eksponowali efekty swojej pracy, często wielotygodniowej. Komisja dokona przeglądu wieńców dożynkowych w gminach Oława, Domaniów i Jelcz-Laskowice. Zwycięzcy konkursu otrzymają za I, II i III miejsce nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Oławie, w łącznej wysokości 3.000 zł. Podsumowanie konkursu powiatowego i wielki finał dożynek odbędzie się 1 września, podczas dożynek w Domaniowie.

Żywe i pielęgnowane tradycje

W miejscowościach naszego powiatu występuje mocna tradycja tworzenia wieńców dożynkowych, a obrzędy związane ze świętem plonów są pielęgnowane z wielkim zaangażowaniem i dbałością o detale. Nasi twórcy wieńców dożynkowych wyrobili sobie niezłą markę i od lat cieszą się niesłabnącym uznaniem, także poza powiatem, z sukcesem uczestnicząc w ponadlokalnych konkursach. Samorząd powiatu aktywnie wspiera te piękne staropolskie zwyczaje, m.in. organizuje doroczne konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a także dofinansowuje przewóz wieńca na Jasną Górę.

- Zarząd Powiatu w Oławie chętnie pomaga przy realizacji przedsięwzięć, mających na celu kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych, związanych ze świętem plonów – podkreśla starosta oławski Zdzisław Brezdeń i dodaje: - Zależy nam również na rozbudzeniu i poszerzeniu zainteresowań ludową twórczością. Serdecznie zapraszam więc mieszkańców naszego powiatu 31 sierpnia i 1 września do Domaniowa, gdzie wspólnie będziemy aktywnie uczestniczyć w tegorocznym gminno-powiatowym Święcie Plonów!

Terminy i miejsca tegorocznych dożynek gminnych w powiecie oławskim:

* gmina Oława - 24 sierpnia, w Bystrzycy
* gmina Jelcz-Laskowice - 31 sierpnia, w Kopalinie
* gmina Domaniów - 31 sierpnia i 1 września, w Domaniowie

Plakat


 

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ