Nowa jakosc2.png
Zbadaj anonimowo i bezpłatnie alkomatem swoją trzeźwość i jedź bezpiecznie!
Piątek  /  19-07-2019  /  Ilość wyświetleń: 122

Spożywałeś wcześniej alkohol i masz wątpliwość, czy już możesz usiąść za kierownicą? Odpowiedź na to pytanie może dać samoobsługowy alkomat dostępny w holu głównym Komendy Powiatowej Policji w Oławie oraz na Komisariacie w Jelczu-Laskowicach. Dla ułatwienia przy alkomatach zawieszona jest plansza, na której opisano krok po kroku sposób użytkowania i obsługi

Przy pomocy alkomatów każda osoba może samodzielnie i całkowicie anonimowo, w sposób szybki i wygodny, zbadać swoją trzeźwość. Urządzenia w obu jednostkach policji są dostępne dla mieszkańców 24 godziny na dobę, bezpłatnie i bez potrzeby angażowania funkcjonariusza. Celem zamontowania alkomatów było zachęcenie mieszkańców do korzystania z nich prewencyjnie, aby zminimalizować, a nawet zapobiec, potencjalnym skutkom spożycia alkoholu.

Z alkomatów, w obu jednostkach policji, od czasu ich zamontowania w ubiegłym roku, skorzystało już około 10 000 odpowiedzialnych kierowców.

Użytkowanie alkomatu nie jest skomplikowane i trwa bardzo krótko. Po kilku sekundach od wydmuchnięcia powietrza w słomkę (ich zapas znajduje się w podajniku zintegrowanym z urządzeniem) odpowiednio wpasowaną w alkomat, na wyświetlaczu pojawi się dokładny wynik badania. Jeżeli zapali się kontrolka zielona, możemy prowadzić pojazd mechaniczny. Sposób korzystania z alkomatu opisany jest też na plakacie, zamieszczonym przy urządzeniu - prezentujemy go również na stronie internetowej powiatu, w załączniku.

Należy pamiętać, że nawet na drugi dzień po spożyciu alkoholu w organizmie może znajdować się niedozwolona jego dawka. Zachęcamy do korzystania z tych urządzeń, aby mieć 100 procent pewności, że można prowadzić pojazd. Dzięki takiej odpowiedzialnej postawie my sami, a także członkowie naszych rodzin oraz inni użytkownicy dróg będziemy bezpieczniejsi. Przypominamy, że wsiadanie za kierownicę po alkoholu, to najgorsza z decyzji jaką możemy podjąć w naszym życiu!

Poprawa bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez samorząd Powiatu Oławskiego i służby odpowiedzialne za porządek publiczny. W przypadku alkomatów z inicjatywą wyszła i działania te wsparła firma Autoliv Poland, producent poduszek powietrznych i pasów, której misją jest również poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg. Firma Autoliv za pośrednictwem oławskiego starostwa w ubiegłym roku przekazała samoobsługowe alkomaty Komendzie Powiatowej Policji w Oławie i Komisariatowi Policji w Jelczu-Laskowicach. Urządzenie już niejednokrotnie przydało się, a być może nawet uchroniło wielu kierowców, którzy wcześniej spożywali alkohol, od utraty prawa jazdy lub co gorsza – spowodowania wypadku.

Trwają wakacje i jest wzmożony ruch szczególnie na drogach dojazdowych do miejsc relaksu, np. do lasów, czy w okolicach stawu w Jelczu-Laskowicach, a więc bezpieczne poruszanie się jest teraz pierwszorzędnym tematem. Największe zainteresowanie tym sprzętem jest w weekendy, ale także w okresie świątecznym, np. sylwestrowo-noworocznym. Jednak nie tylko kierowcy korzystają z alkomatów, ale również pracownicy, mający ku temu powody, aby skontrolować stan trzeźwości przed udaniem się do swoich zakładów pracy i przystąpieniem do wykonywania zadań służbowych.

Fot.: Samoobsługowe alkomaty, zamontowane w holu głównym Komendy Powiatowej Policji w Oławie oraz na Komisariacie w Jelczu-Laskowicach, są dostępne dla każdego mieszkańca, o każdej porze dnia lub nocy

Samoobsługowy alkomat

Plakat - instrukcja obsługi alkomatu