Nowa jakosc2.png
Rozpoczyna się termomodernizacja budynku ZSP Nr 2 w Oławie
Wtorek  /  04-06-2019  /  Ilość wyświetleń: 211

Będzie oszczędniej i cieplej w kolejnej szkole powiatu

Samorząd Powiatu Oławskiego przystępuje do termomodernizacji budynku, w którym mieści się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Zjednoczonej Europy w Oławie. Roboty budowlane, największe w tej placówce od wielu lat, potrwają do 20 września br.

Wartość realizowanego projektu, mającego na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej, wynosi 3.240.116 zł. Na to zadanie Powiat Oławski pozyskał dofinansowanie w wysokości 1.708.933 zł ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

W efekcie termomodernizacji, którą wykona firma Tom-Bud z Lewina Brzeskiego, m.in. ocieplone zostaną ściany zewnętrzne i stropodach. Wstawione będą nowe podokienniki i stolarka okienna, a także oprawy oświetleniowe. Zadanie obejmuje również modernizację instalacji c.o. i wykonanie zasilania central wentylacyjnych i wentylatorów wywiewnych.

- ZSP Nr 2 im. Zjednoczonej Europy w Oławie jest już ostatnią szkołą, prowadzoną przez samorząd Powiatu Oławskiego, w której pozostała do wykonania termomodernizacja – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Realizacja zadania przyczyni się do efektywniejszego gospodarowania energią cieplną i w efekcie do zmniejszenia jej zapotrzebowania oraz zużycia, co wpłynie na optymalizację ponoszonych kosztów eksploatacji. Dodatkowo budynek zyska nową elewację i tym samym estetyczny wygląd – dodaje szef Zarządu Powiatu.

Budynek, w którym mieści się ZSP Nr 2 w Oławie usytuowany jest w byłym kompleksie koszarowym. Jest to obiekt wolnostojący, w całości podpiwniczony, czterokondygnacyjny, o kubaturze 12.300 m3, o konstrukcji nośnej tradycyjnej – ceglanej, z poddaszem i z dachem czterospadowym, krytym dachówką.

Pierwotnym przeznaczeniem obiektu była funkcja militarna. Na przestrzeni lat, zawirowań historycznych i zmian geopolitycznych, mieściły się w tym obiekcie kolejno koszary niemieckie, później polskie, a następnie od 1950 do 1993 roku – stacjonowały tutaj wojska Armii Radzieckiej. Ostatecznie plac i obiekty przy ulicy 3 Maja 18e, z przeznaczeniem na szkołę średnią, przekazano w kwietniu 1993 Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Przez ponad dwa lata (1994 - 1996) równolegle z zajęciami dydaktycznymi prowadzono prace remontowe. Budynek szkolny uroczyście otwarto 4 października 1996 r.

Dziś w opisywanym obiekcie znajduje się szkoła średnia, a wiedza jest jedynym orężem, wykorzystywanym w walce o lepsze wykształcenie i przyszłą pracę dla młodzieży. Jednostka nadal jednak nawiązuje do militarnych tradycji, chociażby za sprawą klasy wojskowej, cieszącej się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Logotyp

Fot.: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Zjednoczonej Europy w Oławie jest już ostatnią szkołą, prowadzoną przez samorząd Powiatu Oławskiego, w której pozostała do wykonania termomodernizacja. Obecnie trwają prace przygotowawcze do przeprowadzenia  tego przedsięwzięcia.

Rozpoczyna się termomodernizacja budynku ZSP Nr 2 w Oławie